Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

Ülkemizde her gün binlerce trafik cezası yazılmaktadır. Radar sistemleri, trafik polisleri, kameralar ve uçan drone’lar ile trafik cezası yazılmakta. Sizde trafik kurallarına uymayıp trafik cezası yediyseniz bu cezasının sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz. Plakadan trafik cezası sorgulama işleminde cezanın yazıldığı tarih ve saat, cezanın tutarı ve cezanın hangi kural ihlali yüzünden yazıldığı bilgileri öğrenilmektedir. Her trafik cezasının kendine ait ceza puanı bulunmaktadır. 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücü belgelerine 2 ay süre ile el konulur. 1 yıl dolmadan 2. kez 100 ceza puanını dolduran sürücülerin 4 ay sürücü belgelerine el konulur. 1 yıl dolmadan 3. kez 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgelerine süresiz olarak en konulur ve bir daha geri verilmez. Bu sebepten dolayı trafik kurallarını ihlal etmemeye hem can güvenliğiniz için hemde mal güvenliğiniz için özen göstermelisiniz.

Yazı İçeriği
1- SMS ile Trafik Cezası Sorgulama
2- EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) İle Sorgulama
3- E-Devlet İle Trafik Cezası Sorgulama
4- PTT Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama
5- İnternet Vergi Dairesinden Trafik Cezası Sorgulama
6- Plakadan Yazılan Trafik Cezaların İtiraz Etme

Ülkemizde en çok ihlal edilen trafik kuralları:

  • Aşırı hız yapmak ve hız limitlerine uymamak.
  • Emniyet kemeri takmamak.
  • Alkollü olarak araç kullanmak.
  • Seyir esnasında cep telefonu ile konuşmak.
  • Yaya geçitlerinde yayaların geçiş önceliği hakkını hiçe saymak.
  • Kırmızı ışıkta geçmek ve trafik işaretleri uymamak.
  • Öndeki aracı yakın takip, takip mesafesine uymamak.
  • Sinyal vermeden dönüş veya şerit değiştirme.
  • Geçiş önceliği kurallarına uymamak.
  • Hatalı sollama.

En çok ihlal edilen kuralların dışında yüzlerce farklı kural ihlalinden dolayıda ceza yazılmaktadır. Yukarıdaki kurallar ülkemizde en çok ihlal edilen kurallardan bazılarıdır.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama işleminin birden çok yolu vardır. Gelir İdaresi Başkanlığının SMS hizmetinden sorgulama, EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü)’nün resmi internet sitesinden sorgulama, E-Devlet üzerinden sorgulama, PTT üzerinden trafik cezası sorgulama ve İnternet Vergi Dairesinden sorgulama işlemleri yapabilirsiniz.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

1- SMS ile Trafik Cezası Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanmış olan SMS ile Trafik Cezası Sorgulama hizmetini kullanmak için 1 adet SMS göndermeniz yeterli olacaktır. Telefonunuzun SMS bölümüne TPC boşluk PLAKA‘nızı boşluk ARACA AİT TESCİL TARİHİ‘ni boşluk T.C KİMLİK NUMARANIZI yazıp 1189’a göndermeniz yeterli olacaktır. Gelen mesajda o plakaya ait aracın tüm trafik cezaları yer almaktadır.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama


2- EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) İle Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğünün Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama hizmeti sayesinde trafik cezalarını kolayca sorgulayabilirsiniz. EGM’nin resmi internet sitesinde yer alan Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama sayfasına tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz. Trafik Cezası Sorgulama sayfasına ulaştıktan sonra isim, Soy isim, T.C. kimlik no ve doğum tarihi bilgilerinizi girerek Doğrula butonuna basın. Ardından açılan sayfada trafik cezalarınız ile alakalı detaylı bilgileri görebilirsiniz.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama


3- E-Devlet İle Trafik Cezası Sorgulama

Eğer herhangi bir PTT şubesine gidip kendinize E-Devlet şifresi aldıysanız trafik cezalarını E-Devlet üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz. Turkiye.gov.tr resmi internet sitesine girdikten sonra Giriş Yap butonuna tıklayıp, T.C. Kimlik Numaranız ve E-Devlet şifreniz ile giriş yapınız. Daha sonra açılan ekrandan E-Hizmetler sayfasına gidip “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” yazısına tıklayın. Karşınıza gelen ekranda son 1 yıl içerisinde adınıza yazılmış Trafik Cezalarını görebilirsiniz.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama


4- PTT Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama

PTT ile trafik cezası sorgulama sisteminde, epttavm.com internet sitesi üzerinden güvenli sorgulama yapılmaktadır. PTT’nin online işlemler için açmış olduğu epttavm.com sitesi bir çok online işlem yapmanızı sağlamakta. Bu sistemde sadece Plakanızı ve T.C. Kimlik Numaranızı girerek sorgulama yapmanız mümkün. Bunun dışında trafik cezanız var ise epttavm.com sitesinden online olarak cezanızı ödeyebilirsiniz. Ayrıca akıllı telefonlar için pttavm uygulamasını indirerek telefonunuzdan da trafik cezası sorgulaması yapabilirsiniz.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama


5- İnternet Vergi Dairesinden Trafik Cezası Sorgulama

Vergi Dairesi üzerinden online olarak trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri yapılmaktadır. ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden Trafik Para Cezası Ödeme sayfasına gidiniz. Karşınıza gelen ekranda T.C. Kimlik Numarası, Plaka ve Güvenlik Kodu bilgileri istenmektedir. Bu bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra Sorgula butonuna basarak trafik cezanızı sorgulayabilir ve ödeme yapabilirsiniz.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama


Yukarıdaki tüm Plakadan Trafik Cezası Sorgulama işlemleri ÜCRETSİZDİR. Tüm sorgulama çeşitlerinde saniyeler içinde sonuçlara ulaşabilirsiniz. Trafik Cezalarınızı vergi dairesine gitmeden İnternet Vergi Dairesi üzerinden, epttavm.com sitesi üzerinden, mobil bankacılık kullanıyorsanız uygulamanın trafik cezası ödeme bölümünden kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Önemli Hatırlatma: Trafik cezalarınızı 15 gün içinde öderseniz %25 indirim kazanırsınız. Son ödeme tarihi geçen trafik cezaları için her geçen ay %5 gecikme zammı uygulanmaktadır.

Aşağıda yer alan listedeki borçlardan herhangi birine sahipseniz Araç Muayene Randevusu alamazsınız.
Zorunlu Trafik Sigortası Borcu
Trafik Cezası Borcu
Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Borcu
Köprü-Otoyol Geçiş Ücreti Borcu

Plakadan Yazılan Trafik Cezalarına İtiraz Etme

Bir kural ihlali yaptığınızı düşünmüyorsunuz ve size yazılan cezanın yanlış olduğunu düşünüyorsunuz işte bu durumda size bir hak tanınıyor. Bu hak cezaya itiraz edebilme hakkı. Ceza yazıldıktan 15 gün içinde itiraz etme hakkınız bulunmakta bu süre geçerse itiraz etme hakkınızı kaybetmiş olursunuz. Trafik Mahkemeleri ve Sulh Ceza Mahkemelerine başvurarak cezaya itiraz edebilirsiniz.

Yorum yapın