Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama işlemi, günümüz teknolojisi sayesinde artık oldukça basit ve hızlı. Bir araç almadan önce neden hasar kaydını sorgulamak isteriz? Sebebini hemen sizlere açıklayalım. Alacağınız araç daha önce bir kazaya karışmış olabilir, değişen parçaları ve boyanan parçaları olabilir, hava yastıkları çarpmanın etkisiyle açılmış olabilir. Bu sebeplere benzer olarak arabanın başına gelmiş tüm olumsuz durumlar kazanın yapıldığı tarih ve yapılan onarımın fiyat değeri ile birlikte aracın hasar kaydına işlenir. Hasar kaydı kalıcıdır ve silinemez. O araç, ta ki trafikten çekilip hurdaya çıkarsa işte o zaman öyle bir araç olmayacağı için hasar kaydı da olmayacaktır.

Sizlere bahsetmek istediğimiz çok önemli bir diğer husus daha var, satın alacağınız araç daha önce bir çok kazaya karışmış ve onarım görmüş olabilir. Az önce bahsettiğimiz gibi bu onarımlar hasar kaydında gözükmektedir fakat şu şekilde gözükmektedir; aracın kaza yaptıktan sonra onarımı Sigorta Şirketi, Kasko Şirketi ve Yetkili Servis tarafından karşılanmış ise hasar kaydına işlenir. Eğer ki kazadan sonra hiç bir sigorta şirketine veya kasko şirketine bildirmeden dışarıdan herhangi bir tamirci tarafından araç onarılmış ise bu işlem kesinlikle hasar kaydına işlenmez ve gözükmez. Bu gibi durumlarda ne yapmanız gerekir? Satın alacağınız araçta bir hasar kaydı gözükmüyor fakat siz aracın daha önce kaza yapıp yapmadığından emin değilsiniz. Bu durumda yapmanız gereken tek şey bir oto ekspertiz noktasına gidip aracın bir kazasını , değişen parçalarını, boyalı ve hasar görüp onarılmış yerlerini öğrenmeniz olacaktır.

Not: Tüm 5664 SMS sorgulamaları 7 TL‘dir.

Yazı İçeriği
1- SMS İle Hasar Kaydı Sorgulama
2- ERP (Eksper Raporu) Değişen Parça Sorgulama

3- Şasi No İle Hasar Kaydı Sorgulama
4- Plakadan Araç Detay Bilgisi Sorgulama
5- Şasi No İle Araç Detay Bilgisi Sorgulama
6- KTT | Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama
7- Plakadan Poliçe Bilgisi Sorgulama
8- T.C. Kimlik No İle Mağdur Bilgisi Sorgulama
9- T.C. Kimlik No İle Hayat Poliçesi Vefat Bilgisi Sorgulama​
10- Poliçe Hatırlatma Servisi
11- Sahibinden.Com Hasar Kaydı Sorgulama Servisi

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama Çeşitleri

1- SMS İle Hasar Kaydı Sorgulama

Plakadan hasar kaydı sorgulama çeşitlerinden biri olan SMS ile sorgulama yöntemi, en hızlı ve kolay yöntemlerden biridir. Tüm operatörlerden (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone) tek bir SMS göndererek hasar kaydı sorgulamanız mümkündür. Yapmanız gereken öncelikle telefonunuzun SMS gönderme bölümüne girip. Alıcı kısmına 5664, mesaj kısmına ise sorgulama yapacağınız aracın plakasını yazarak (örn. 01ABC123) mesajı gönderin.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama

Çok kısa bir süre içinde cevap gelecektir. Gelen cevapta aracın hasar kaydının olup olmadığı, hasar kaydı var ise tarihi, fiyat tutarı ve hasar kaydının nasıl oluştuğu hakkında bilgiler yer almaktadır.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama

Gelen mesajda hasar kaydında miktar yazmıyor olabilir, ERP-Çarpma ve KTT-Çarpma gibi kayıtlar gözükebilir. Bunların ne anlamlara geldiğini kısaca açıklayalım.

  • Miktar Gözükmüyorsa: Eğer hasar kaydı sorgulamanızda miktar yazmıyorsa, kazada karşı taraftaki araç hasar almıştır, sorguladığınız araçta bir hasar ve zarar görme durumu olmadığı için hasar kaydına fiyat gözükmeyecek şekilde işlenmiştir.
  • ERP-Çarpma: Hasar kaydı sorgulamanızda gelen cevapta ERP-Çarpma yazısı var ise Eksper Raporu olan kaza anlamına gelmektedir. Yani demek oluyor ki kaza yapan aracın değişen ve boyanan parçaları belirlenip o şekilde hasar kaydına işlenmiştir. ERP-Çarpma raporu olan hasar kayıtlarında, değişen parçaları sorgulama yaparak öğrenmeniz mümkündür. Bu sorgulamayı yazımızın devamında yer alan ERP-Çarpma Sorgulama bölümünden öğrenebilirsiniz.
  • KTT-Çarpma: Kazadan sonra iki tarafın kaza tutanağı tutması durumlarında hasar kayıtları KTT-Çarpma olarak gözükmektedir. KTT’nin açılımı Kaza Tespit Tutanağıdır. KTT sorgulaması yaparak kazaya karışanların kusur oranlarını öğrenmeniz mümkündür.

2- ERP (Eksper Raporu) Değişen Parça Sorgulama

Hasar kaydı sorgulamanızda ERP-Çarpma yazısını gördüyseniz aracın kazadan sonra değişen parçalarını sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR KAYDININ TARİHİ yazarak 5664’e göndermek. Sorgulamanın sonucunda aracın kazadan sonra değişen tüm parçalarını öğrenebilirsiniz.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama


3- Şasi No İle Hasar Kaydı Sorgulama

Dünyadaki her aracın kendine özgü şasi numarası vardır. Araç ruhsatında, motor iç kısmında vb. yerlerde şasi numarası yer almaktadır. Hasar kaydını plakanın dışında şasi no ile de sorgulayabilirsiniz. Mesaj kısmına HASAR boşluk S boşluk ŞASİ NO yazıp 5664‘e göndererek Şasi No ile Hasar Kaydı sorgulayabilirsiniz.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama


4- Plakadan Araç Detay Bilgisi Sorgulama

Hasar kaydı sorgulamada, Araç Detay Bilgisi Sorgulama işlemi oldukça önemli bir işlemdir. Detay bilgisi sorgulama işleminde aracın marka modelini, plakasının daha önce değişip değişmediğini, hangi illerde tescil kaydının olduğunu, aralarında bize göre en önemlisi olan araç tür değişimi olup olmadığı, araç tür değişimi sorgulama yaptığınız aracın daha önce takside, dolmuşta veya ticari bir şirkette çalışıp çalışmadığını öğrenebilirsiniz, son sahiplik süresini, şuan kaskosunun olup olmadığını, trafiğe çıktığı tarihi, kaskolu ve kaskosuz toplam kullanıldığı süreyi detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Plakadan Detay Bilgisi sorgulamak için DETAY boşluk PLAKA’yı yazıp 5664‘e göndermeniz yeterlidir.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama


5- Şasi No İle Araç Detay Bilgisi Sorgulama

Plaka ile sorgulamanın haricinde şasi no ile de detay bilgisi sorgulamanız mümkündür. DETAY boşluk S boşluk ŞASİ NO’yu yazıp 5664‘e göndererek şasi no ile araç detay bilgisini sorgulayabilirsiniz.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama


6- KTT | Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama

Hasar kaydı sorgulamanızın sonucunda karşınıza KTT-Çarpma yazısı çıktıysa kaza yapan tarafların kaza tespit tutanağı tuttuğunu bilmemiz gerekir. Bu tutanağın detaylarını KTT sorgulama ile öğrenebilirsiniz. KTT boşluk PLAKA’yı yazıp 5664‘e göndererek kaza karışan tarafların kusur oranlarını detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama


7- Plakadan Poliçe Bilgisi Sorgulama

Plakadan poliçe bilgisi sorgulaması sayesinde trafik poliçenizin veya kasko poliçenizin yürürlükte olup olmadığını, sona erme tarihini, trafik poliçenize uygulanmış hasarsızlık indirim oranını öğrenebilirsiniz. TRAFİK veya KASKO boşluk PLAKA’yı yazıp 5664‘e göndererek detaylı poliçe bilginizi öğrenebilirsiniz.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama


8- T.C. Kimlik No İle Mağdur Bilgisi Sorgulama

Trafik kazalarında mağdur olan tarafın mağduriyetini giderilebilmesi için alacakları olmaktadır. Bu alacakları ve dosya numarasını, mağdur bilgisi sorgulama ile öğrenebilirsiniz. MAGDUR boşluk T.C. KİMLİK numarasını yazıp 5664‘e göndererek Mağdur Bilgisi Sorgulaması yapabilirsiniz.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama


9- T.C. Kimlik No İle Hayat Poliçesi Vefat Bilgisi Sorgulama​

Trafik kazalarında vefat olması durumunda sigorta şirketleri tarafından tazminat ödemesi yapılmaktadır. Kazalarda vefat eden hayat poliçe sigortalılarının vefat tazminatının varisler tarafından hangi sigorta şirketinden alınacağını bu sorgulama yöntemi ile öğrenebilirsiniz. HAYAT boşluk T.C KİMLİK NO yazarak 5664‘e gönderin. Gelen cevapta Vefat tazminatının alınabileceği sigorta şirket bilgisi yer alacaktır.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama


10- Poliçe Hatırlatma Servisi

Poliçe Hatırlatma Servisi sizlere trafik poliçenizin bitmesine 30 gün ve 5 gün kala bilgi mesajı gönderme hizmeti sunmaktadır. HATIRLAT boşluk PLAKANIZI yazıp 5664‘e göndererek trafik poliçesi hatırlatma servisi aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama


11- Sahibinden.Com Hasar Kaydı Sorgulama Servisi

Türkiye’nin önde gelen araç alım satım sitesi olan sahibinden.com‘da hasar kaydı sorgulama servisinin olduğunu biliyor muydunuz? Hem plaka no ile hemde şasi no ile hasar kaydı sorgulaması yapmak mümkün. Sahibinden.com kullanıcılarına özel 6.50 TL ücret ile hasar kaydı sorgulaması yapabilirsiniz. Tek seçenek olan Kredi Kartı/Banka Kartı ödemesi ile dilediğiniz plaka veya şasi no ile hasar kaydı sorgulaması yapabilirsiniz.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama


SMS ile her bir sorgulamanın 7 TL olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz. Hasar kaydı bilgilerini ve tutarını Sigorta Şirketi Acenteleri aracılığı ile öğrenmeniz mümkündür. Sigorta şirketleri en uygun sigortayı bulmak için teklif aldıkları ekranda aracın hasar kaydı bilgilerini görebilmektedirler. SMS sorgulaması yapmak istemiyorsanız Sigorta Acentenize giderek aracın hasar kaydı bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın